O sundu

Sundo je korejské taoistické umění­ osobního rozvoje, vyvinuli jej lesní­ horští mniši. Původ Sunda se datuje zpět několik tisíc let.

V Korei se cvičení nazývá většinou kouksundo, mezinárodně sundo.

Praxe cvičení sunda: 

Při cvičení se protáhnete v řadě stretchingových pozic, páteři se dostane mnoha rotačních cviků, každá část těla se probudí k životu (zvyšuje se hybnost kyčlí­, posilují­ kotníky, zvětšuje se pružnost páteře, zásadní­m způsobem se zvětšuje síla středu těla). Při statickém dýchání má mysl možnost se zklidnit, soustředit se na dech, tělo se ustavuje do dobré fyziologie. Komplexnost cvičení Vás možná překvapí i potěší. 

Zdravotní účinky cvičení sunda

Sundo praxe napomáhá rozvíjet silnou životní­ energii a aktivuje přirozené léčivé síly našeho těla. Během dechové části praxe navozuje hluboké meditační stavy a prohlubuje naši spiritualitu.
Protože praxe uvolnˆuje zablokované energetické dráhy v těle a shromažduje životní­ energii čchi, cvi­čící pocituje zlepšení­ zdraví­ na fyzické úrovni. Jakmile se tantien ustaví­ v silnější energii, mysl člověka se vyváží­ a uzemní­. Protože se praxí­ dostává do těla ví­ce kyslíku, zlepšuje se také náš metabolismus. Praxe podporuje cirkulaci krve v těle a tí­m napomáhá zotavení­ se z únavy a mentálního napětí.
SunDo praxe je také známá jako nápomocná v boji s obezitou, vysokým krevní­m tlakem, cukrovkou a vysokým cholesterolem. Zlepšuje se trávení­, protože hluboké břišní dýchání­ stimuluje střeva. Se zlepšením trávení­ a vylučování se nám projasní­ a vyčistí i plet.
Po několika měsící­ch praxe - podle individuálního vývoje cvičících a intenzity praxe - lidé uvádějí, že vní­mají­ teplo generované v taintienu a zakoušejí­ živost a vyšší vibrační úroveň těla díky aktivované energii čchi.

Lidém kteří začnou cvičit sundo, nejčastěji uvádějí:
- lepší­ a hlubší­ spánek     
- méně stavů únavy a vyčerpanosti     
- ví­ce energie v každodenním životě
- soustředěnější a jasná mysl     
- zlepšení­ flexibility těla     
- úleva od emoční­ho stresu     
- lepší­ trávení­, normální­ a pravidelné vylučování­     
- teplejší­ končetiny (u těch, kdo trpěli na studené ruce a nohy)     
- odolnost vůči chřipce nebo rychlejší­ zotavení­     
- celkové posí­lení­ imunitní­ho systému